Tokajská esencia

Tokajská esencia – kráľovná medzi tokajskými vínami. Tokajská esencia je právom považovaná za klenot medzi tokajskými vínami. Vyrába sa pomalým kvasením samotoku, ktorý sa získava zo starostlivo vyberaných cibéb dopestovaných vo vybraných vinohradoch. Tieto cibéby sú doslova skvostom, pretože obsahujú vysokú koncentráciu prírodných cukrov a ďalších vzácnych látok.

Aby mohlo víno niesť označenie Tokajská esencia, musí spĺňať prísne kritériá. Obsah prírodného cukru musí dosahovať minimálne 450 gramov na liter a obsah bezcukorného extraktu aspoň 50 gramov na liter. Tieto hodnoty zaručujú, že ide o skutočne výnimočný a plný nápoj.

Proces zrenia Tokajskej esencie si vyžaduje dostatok času a trpezlivosti. Víno musí vyzrievať minimálne tri roky, z toho aspoň dva roky v drevenom sude. Počas tohto obdobia sa v ňom odohrávajú zložité chemické procesy, vďaka ktorým víno nadobúda svoju nezameniteľnú chuť, vôňu a farbu.

Výsledkom je nápoj, ktorý uchváti každého milovníka tokajských vín. Tokajská esencia sa vyznačuje hlbokou jantárovo-zlatistou farbou, bohatou a komplexnou arómou a nezameniteľnou chuťou s tónmi sušeného ovocia, medu a korenín. Je to skutočný skvost, ktorý si zaslúži výnimočnú pozornosť a obdiv.