Tokajské odrody

Tokajské odrody – poklady slovenského vinohradníctva. Vo Vinohradníckej oblasti Tokaj, ktorá je právom považovaná za jednu z najvýznamnejších vinárskych oblastí Slovenska, sa pestujú len starostlivo vybrané odrody vína podľa aktuálnej Listiny registrovaných odrôd. Medzi tieto unikátne odrody patria tri skutočné klenoty – Furmint, Lipovina a Muškát žltý.

Furmint, považovaný za kráľa tokajských vín, je odroda, ktorá dodáva vínam nezameniteľný charakter a komplexnosť. Jeho vína sa vyznačujú sviežou kyslosťou, minerálnosťou a často aj príjemne korenistými tónmi. Lipovina zase prináša do tokajských vín elegantnosť, jemnosť a kvetinovú vôňu. Muškát žltý dotvárajúci túto významnú trojicu je známy svojou výraznou muškátovou arómou a chuťou, ktorá vínam dodáva osobitý šarm.

Pestovanie týchto troch výnimočných odrôd v tokajskej oblasti má dlhú tradíciu a je neodmysliteľnou súčasťou miestneho vinohradníckeho dedičstva. Vďaka jedinečným podmienkam, starostlivej práci vinohradníkov a precíznemu výberu hrozna vznikajú z týchto odrôd vína svetovej kvality, ktoré si získali srdcia milovníkov vína na celom svete.

Tokajské vína vyrobené z odrôd Furmint, Lipovina a Muškát žltý sú skutočnými klenotmi slovenského vinárstva a právom sa radia medzi to najlepšie, čo naše vinice ponúkajú. Ich nezameniteľná chuť, vôňa a charakter sú odrazom jedinečného terroiru a fortieľu miestnych vinárov, ktorí z generácie na generáciu odovzdávajú svoje skúsenosti a lásku k vínu.