Tokajský výber 3 putňový

Tokajský výber 3 putňový sa vyrába unikátnym spôsobom, ktorý mu dodáva nezameniteľný charakter. Tento proces začína zaliatím cibéb (hrozienok) mladým tokajským suchým vínom, pričom pomer je tri putne cibéb na 136 litrov vína.

Nasleduje macerácia, ktorá trvá približne 24 hodín. Počas tohto času cibéby odovzdávajú vínu svoju chuť, arómu a sladkosť. Po macerácii sa zmes lisuje, čím sa získava vzácna tekutina plná intenzívnych chutí.

Po vykvasení sa víno ukladá do malých drevených súdkov a putuje do tradičných tufových pivníc. Tu musí zrieť minimálne 3 roky, z toho aspoň 2 roky v drevených súdkoch. Toto dlhé zrenie v špecifickom prostredí pivníc dodáva vínu jeho výnimočné vlastnosti.

Vďaka použitiu cibéb a dlhému zreniu má Tokajský výber 3 putňový vysoký obsah zvyškového cukru, minimálne 60 gramov na liter. Táto prirodzená sladkosť je vyvážená sviežou kyslosťou a komplexnými arómami sušeného ovocia, medu a korenistých tónov.

Výsledkom tohto starostlivého procesu je víno výnimočnej kvality, ktoré je právom považované za jeden z klenotov tokajskej vinohradníckej oblasti. Tokajský výber 3 putňový je skvelou voľbou pre milovníkov sladších vín a zároveň vzácnym artiklom pre zberateľov.