Tufové pivnice

Vinohradnícka oblasť Tokaj je dokonalým miestom pre pestovanie viniča a výrobu vína vďaka jedinečným podmienkam, ktoré sa tu stretávajú. Základom sú ľahké tufové pôdy, ktoré poskytujú ideálne prostredie pre korene vínnej révy. Ďalším dôležitým faktorom sú výnimočné tufové pivnice, v ktorých tokajské vína zrejú.

Tokajské tufové pivnice sú špecifické tým, že "dýchajú" a majú vyššiu teplotu (okolo 10°C) a nižšiu relatívnu vlhkosť (90%) v porovnaní s bežnými podzemnými priestormi. Vďaka poréznej štruktúre tufu je možné vyhĺbiť vysoké chodby a dómy, takže v nich môžete pohodlne degustovať vína bez toho, aby ste pociťovali chlad.

Sieť chodieb a pivníc vinárstva Ostrožovič sa nachádza priamo pod Tokajským domom, v hĺbke 13 metrov. Ich strážcom je socha kráľa Bela IV., ktorý je považovaný za otca vinohradníctva na Tokaji. Po ničivých tatárskych vpádoch v roku 1241, ktoré vyľudnili juh Slovenska, sem priviedol talianskych vinárskych majstrov. Tí okamžite rozpoznali potenciál slnkom zaliatych svahov a založili tradíciu, ktorá pretrvala stáročia. Kráľ Belo IV. preslávil Tokaj po celom svete a vinárstvo Ostrožovič mu zverilo svoje podzemné priestory.

mceclip0-3