Putňa

Putňa – tradičná drevená nádoba používaná pri zbere hrozna. Putňa je neodmysliteľnou súčasťou vinohradníckej tradície. Táto drevená nádoba slúži na zber hrozna počas oberačky. Zvyčajne má objem 22 až 25 kilogramov, čo umožňuje pohodlnú manipuláciu a transport hrozna z vinohradu.

Putne sú väčšinou vyrobené z kvalitného dreva, ktoré je odolné voči vlhkosti a dobre znáša záťaž. Vďaka svojmu ergonomickému tvaru a pevnej konštrukcii je práca s putňou efektívna a šetrná k chrbtici oberača.

Zber hrozna do putní má dlhú históriu a dodnes je obľúbenou metódou najmä pri ručnom oberaní, kde je kladený dôraz na jemné zaobchádzanie s hroznom. Oberači ukladajú strapce do putní, dbajúc pri tom na to, aby bobule ostali neporušené až kým sa dostanú k ďalšiemu spracovaniu.

Putne sú nielen praktickým nástrojom, ale pre mnohých vinárov predstavujú symbol ich remesla a hlbokej úcty k tradíciám. Sú svedkami nespočetných oberačiek a v rukách skúsených vinohradníkov sa stávajú nenahraditeľnými spoločníkmi pri vzniku kvalitného vína.